Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Kolo jako vysavač

"V Dánsku vnímáme kolo jako vysavač. Všichni jej máme, používáme a nikdo se nad tím nepozastavuje. V naší zemi máme více kol než lidí, protože kolo je významným dopravním prostředkem napříč všemi společenskými vrstvami. Do práce jezdí na kole i můj šéf, dánský ministr zahraničí", řekl u příležitosti představení výstavy "Město v pohybu" před libereckou Plazou  dánský obchodní rada pro střední a východní Evropu Jess Møller Knudsen.

Zástupci velvyslanectví Dánského království přijeli v úterý 8. dubna do Liberce zahájit kampaň Do práce na kole, představit výstavu Město v pohybu a zúčastnit se Jarní cyklojízdy Libercem.  Na cyklojízdu také přivezli tradiční dánské nákladní kolo Christianii, která je hlavním dopravním prostředkem pro přepravu nákupů, dětí do školek a dalších nezbytných nákladů v centru Kodaně.

V pět hodin odpoledne se pestrý peloton kol a lidí vydal ulicemi Liberce směrem do Vratislavic nad Nisou. Radost s jízdy na kole nezkazila ani černá mračna nad Ještědem a dešťová přeháňka. V pelotonu doprovázel zástupce Dánské ambasády náměstek primátorky Liberce Jiří Rutkovský, celorepublikový koordinátor kampaně Do práce na kole Lukáš Eršil, zástupci sdružení Cyklisté Liberecka a téměř sto účastníků.

Při čekání na křižovatkách či jednotlivých pauzách se mohli cyklisté občerstvit koláčky či svijanským nealkoholickým pivem,  kterými byla naložena dvě nákladní kola.

Po příjezdu do Vratislavic  nad Nisou  akce pokračovala neformální povídáním, workshopem na téma Otevřená cyklomapa Liberce, grilováním  a zkoušením či okukováním netradičních jízdních kol.

Kampaň do Do práce na kole, byla zahájena  i když hlavní část nás ještě čeká v květnu. Založte u Vás v zaměstnání cyklotým, zaregistrujte se do konce dubna na www.dopracenakole.net a jezděte v květnu na kole do práce. Každý, kdo se do soutěže zaregistruje a absolvuje 66% cest do práce na kole, bude zařazen do slosování o hodnotné ceny, jakými jsou  skládací kolo, poukázky do Babylonu,  cyklovybavení, soudek Svijan a další hodnotné ceny. Nedaří se Vám kolegy na šlapání přesvědčit? Zkuste je přesvědčit zdarma zapůjčenými elektrokoly od Elbikes.

Velké poděkování za zdařilou cyklojídu patří Vám všem účastníkům, hostům, pomocníkům. Zvláštní obdiv a poděkování si zaslouží kluci s nákladními koly za zapůjčení a dopravu kol z pražského Bajkazylu vlakem do Liberce a zpět.   

Kampaň Do práce na kole v Liberci podpořila Nadace Partnerství ve spolupráci s Nadací České spořitelny, Zdravé město Liberec a další partneři.

Projekt Otevřená cyklomapa Liberce podpořila Era prostřednictvím Nadace Via.

Fotogalerie

 

Autor článku: Pavel Matějka