Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

I na E-kole se musí šlapat

Využívání elektrokol, je v dnešní době zcela běžné. Elektrokola usnadňují jízdu proti větru, do kopce, překonání větších vzdáleností bez vynaložení velké námahy a můžou dosáhnout rychlosti až 30 km/h. Elektrokola jsou považována za jedny z nejvhodnějších dopravních prostředků právě pro pohyb v rámci městských a příměstských lokalit, pro přepravu menších nákladů v rámci podnikání, či pro každodenní dojíždění do zaměstnání, protože umožňují lidem přemisťovat se, aniž by se zapotili. Pro jízdu na elektrickém kole navíc není zapotřebí žádného speciálního řidičského oprávnění.

 

Co je elektrokolo?

Elektrokola jsou kola, která lze provozovat buď lidskou silou, nebo s pomocí elektrické energie při šlapání. Tento hybridní stroj není pouze kolo, ale také to není skútr nebo motocykl. Může ovšem nabídnout některé z výhod obou.

Proč jezdit na elektrokole?

Při jejich používání nerozhoduje vaše kondice, věk či zdravotní indispozice. Ale není pravdou, že elektrokola jsou jen pro neaktivní lidi. I na elektrokole musíte šlapat, ale vaše výlety si můžete více vychutnat a přitom udělat i něco pro své zdraví. Elektrokola jsou praktická jak do města, tak i do terénu. K dispozici jsou přímo městská elektrokola, abyste si neušpinili např. svůj oblek, a i terénní elektrokola, určená přímo do terénu. Za elektrokolo můžete připojit i dětský vozík a s menší námahou jezdit na cyklo výlety s vašimi dětmi.

Při stále rostoucích cenách benzínu a hustšímu provozu na silnicích, jsou elektrokola skvělou alternativou, jak se dostat rychle a s nízkými náklady do práce, školy apod. Oproti městské hromadné dopravě uděláte něco pro své zdraví, jste svobodnější a nemusíte se cpát v přeplněném autobuse či tramvaji. Městská elektrokola jsou konstruována tak, aby se na ně lehce nasedalo a aby váš oděv zůstal čistý.

Pro koho jsou elektrokola určena?

Elektrokolo je účinnější než standartní kolo, ale není tak nákladné jako třeba skútr nebo motocykl. Nepotřebujete žádný řidičský průkaz. Elektrokola představují skvělou alternativu pro uživatele. Může na nich jezdit v podstatě úplně každý, důchodce, manažer, úředník i student. Jsou dobrou volbou pro lidi s menšími hendikepy, včetně např. ochrnutých některých končetin. Velkou výhodou je, že nevytváří žádné emise a je velmi šetrné k životnímu prostředí. Skládací elektrokola také lze snadno složit a vzít si je např. do autobusu, vlaku, metra, do malého bytu apod.

 

Autorka úvodní části: Denisa Skrbová

Autor textu o e-kolech: Roman Jungwirth