Jarní cyklojízda Libercem

Čtvrtek 20.4.2023 v 17:00 z náměstí Dr. E. Beneše

Cyklojízda za kolo jako rovnoprávný prvek mobility moderního města 21. století.

Chcete-li, nazdobte svá kola, přijeďte ve veselých maskách. Vyjížďka je krátká a zvládnou jí jak Vaše ratolesti, tak prarodiče. Čím více nás bude, tím lépe budeme vidět.


Jezdíme na kolech, koloběžkách do práce, do školy, na nákup, za zábavou. Často někde klopýtneme o nedořešenou infrastrukturu (zdravíme magistrát), sem tam v cyklopruhu zavazí třeba automobil (preferujeme slušnost a ohleduplnost). Jízdou z Benešova náměstí a cestou budeme předávat vzkaz vedení města a světu, že chceme plnohodnotnou infrastrukturu pro všechny módy dopravy, jak se na civilizované město sluší a patří.

Ilustrační snímek z proběhlé cyklojízdy
Ilustrační snímek cyklojízdy

Projedeme v poklidu kus města s cílem na Kunratické, abychom zahájili všeobecně sezónu, oslavili postupně, sic pomalu, ale jistě se zlepšující podmínky pro cyklodopravu ve městě pod Ještědem.

Akcí připomínáme také možnost se účastnit iniciativy #dopracenakole #doskolynakole a start této soutěže v květnu (registrace již od 1.2.2023) .

Trasa cyklojízdy bude upřesněna:

Rádi byste připojili ruku k dílu a pomohli nám s organizací a propagací cyklojízdy? Ozvěte se mi na mail: jiri.rutkovsky@seznam.cz nebo mobil: 734 765 842

PF 2023

Šťastnou cestu v novém roce 2023, ve zdraví, ať už na kole, pěšky nebo koloběžce, přejí Cyklisté Liberecka.

Cyklojízda Libercem – září

Úterý 20.9.2022 v 17:00 z ulice 5.května u OC Plaza
Zveme Vás na cyklojízdu Libercem v rámci týdne mobility, za kolo jako rovnoprávný prvek mobility moderního města 21. století.

V úterý 20. září pořádáme Cyklojízdu Libercem. Připojit se můžete v 17:00 hodin u radnice v Liberci. „Cyklojízda je společenskou událostí, propagující kolo, jako jeden z dopravních prostředků. Je určena všem lidem, kteří i jen občas sednou na kolo a zvládnou volným tempem ujet zhruba 8 kilometrů.”

Pro účast není potřeba se registrovat, nemusíte ani absolvovat trasu celou. Záleží na každém, kde se přidá či odpojí“

Trasa cyklojízdy povede z náměstí ulicemi města, kam se opět po osmikilometrovém okruhu vrátí. Akcí chtějí organizátoři upozornit samosprávu města a kraje na to, že stávající podmínky pro bezpečnou jízdu na kole v Liberci a okolí jsou stále nevyhovující. Poukazujeme hlavně na potřebu vytvořit ve městě síť cyklotras (ideálně “cyklodálnic”) spojujících centrum města s jednotlivými městskými částmi. Přestože má město od roku 2005 generel cyklistické dopravy, realizace bezpečných řešení pro cyklisty vázne.

Cyklojízda 2021
Cyklojizda 2021

Cyklojízdou chtějí její účastníci zároveň sdělit, že lidé na kole po Liberci jezdí a záleží jim na tom, jaké podmínky město Liberec a ostatní vlastníci pozemních komunikací v Liberci pro jízdu na kole (koloběžkách) vytváří.

 • V září se koná ještě další akce, zářijová výzva Do práce na kole. Ti, kteří se k iniciativě Do práce na kole ještě nepřipojili, si mohou v rámci soutěže vyzkoušet na týden změnu svých dopravních návyků a vylepšit kondici.
 • Do práce na kole je celostátní výzva, která se koná standardně od 1. do 31. května, s doplňkovými akcemi v září a v lednu. Výzva má za cíl motivovat k využívání mikromobility a města krátkých vzdáleností. Ať už budete jezdit na kole,
  koloběžce, pěšky či poklusem, můžete tak sami pomoci zklidnit město a zlepšit své zdraví.
  Zapojit se do bezmotorové mobility může opravdu každý!

Info o Cyklojízdě Libercem:
Pavel Matějka, tel. +420 605 120 072
Cyklisté Liberecka, z.s., Zámecký vrch 1400, Liberec
E-mail: cyklisteliberecka@gmail.com

Květnová výzva DPNK 2022 v ohlédnutí za závěrečným večírkem pro Liberec a Jablonec n. N.

Ve čtvrtek 9. června proběhlo v Parku Nové Vratislavice vyhlášení výsledků, vylosování a předání výher účastníkům kampaně Do práce na kole 2022 v Liberci a Jablonci.

Letos se soutěže v Liberci a Jablonci zúčastnilo rekordních 136 týmů s celkovým počtem 578 účastníků. Celkem v celé České republice se do akce zapojilo necelých 25 tisíc účastníků. V rámci letošní lokální kampaně bylo možné také poznat Liberec-ko ze sedla kola na úterních podvečerních vyjížďkách za poznáním Liberce a okolí. Účastníci měli možnost v soutěžním “rozlišováku“ dvakrát zajít na snídani na kole v prostoru radnice, odpoledne na čaj či kávu o páté a na radniční věž. Triko DPNK jako vstupenka bylo možno využít pro návštěvu Technického muzea Liberec. A na konec jsme pro Vás připravili závěrečnou akci s vyhlášením, o které závěrečná zpráva pojednává :).

V Liberci jsme předávali ceny pro kategorie Cyklozaměstnavatel, Pravidelnost týmů, Zelené kilometry, Zelené kilometry po svých, a navíc losování pravidelnosti jednotlivců a speciální zlatavá cena pro tým.

 • Titul Cyklozaměstnavatel Liberecka obdržela společnost Decathlon Liberec. Zástupce vítězné firmy Martin Bubla s kolegou převzal křišťálovou trofej, darovanou společností Nadace PRECIOSA z rukou paní Jany Havlíčkové a ředitelky Andrey Kroupové.
 • V kategorii Zelené kilometry šlo o to během měsíce května našlapat na kole v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. Vítězové získali medaile od Preciosy, sýrové balíčky od La formageria, pivo ze Svijan a kupony na lahev znojemského vína a další bonusy od Mezinárodního cykloturistického centra služeb a informací v ČR.

Vítězové Zelené kilometry ženy:
Eva Štruplová (-) tým NCH JIP, Krajská nemocnice Liberec 1751,0 km (obhajoba)
Hanule Hanule (-) tým Hanule Hanule, Partner in Pet Food CZ s.r.o. 1888,3 km
Andrea Rynešová (-) tým TorriaBike, TorriaCars 1952,2 km (obhájila loňskou pozici)

Vítězové Zelené kilometry muži:
Marek Votoček (alias Mára) tým Lopaty z CRYTURU, Crytur, spol s r.o. 1802,5 km
Patrik Novák (alias Paťas) tým Záskalí1, Magna Exteriors (bohemia) s.r.o. 1901,4 km
Martin Pikeš (Alias Marťa) tým Minkovice2022, Preciosa, a.s. 1937,3 km (obhajoba)

 • V mezičase představil Honza Beka cargobike ve službách lokálního PPL, kdy v principu rozveze stejné množství zásilek městem jako auto, jen nepřekáží, nečmoudí a nezahušťuje už tak nepříjemný provoz. Cargo elektrokolo se netrápí ani údajně deštivým a kopcovitým Libercem. Doufejme, že se brzy přidají další cargobiky!
 • V kategorii Zelené kilometry po svých šlo o to během měsíce května nachodit a naběhat v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. Vítězové získali Diplomy, multifunkční šátek od DirectApline, pivo ze Svijan a kupony na lahev znojemského vína a další bonusy od Mezinárodního cykloturistického centra služeb a informací v ČR.

Vítězové Zelené kilometry po svých ženy:
Monika Rafajová (alias Monika) tým Výběr z hroznů, Crytur, spol s r.o. 467,6 km,
Jana Kučerová (alias Kuči) tým Hrudkys 2, Komerční banka, a.s. 515 km, (obhajoba)
Simona Režová (alias Myžu) tým Krajťáci, Liberecký kraj, 535,7 km

Vítězové Zelené kilometry po svých muži:
Martin Kouřil (alias Čoud) tým Záskalí1, Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. 405 km
Miroslav Ježek (alias Broďák) tým Inteva v pohybu, Inteva Products Czech Republic 538,5 km
Martin Pikeš (alias Marťa) tým Minkovice2022, Preciosa a.s. 684,3 km (obhajoba)

Výhry v kategorii Pravidelnost obdržely týmy:
Tým brnistaci1 z organizace Partner in Pet Food CZ s.r.o. s pravidelností 70,5 %
Tým MAX z organizace PPL CZ s.r.o. s pravidelností 71,9 %
Tým BeYouty z organizace PRECIOSA BEAUTY, s.r.o. s pravidelností 95,4 %

 • V kategorii Pravidelnost jednotlivci se losovalo ze všech účastníků, kteří absolvovali během května více než 66% dojížděk do práce v květnu na kole, především o hlavní cenu kampaně skládací kolo TERN, kterou darovala firma ELBIKES.CZ – prodejna, servis a půjčovna elektrokol a skládacích kol. Dále mohli účastníci získat outdoorové kalhoty věnované společností DIRECTAPLINE, Knihu o Liberci s drobnostmi od Svijan a Knihu o kole s pochutinami od La formageria.

Výherci v kategorii pravidelnost jednotlivci:
Miroslav Novák – skládací kolo TERN
Tomáš Housa (pro manželku) – dámské kalhoty DirectAlpine
Štěrbová Veronika – Kniha o Liberci, duopakt Svijany a vstup do ZOO
Čmelíková Jitka – Kniha o kole a dárkový balíček od La formageria

 • Při závěrečném losování přála štěstěna týmu Decathlon Liberec, za něhož převzal Martin Bubla s kolegou 50 litrový sud piva Svijany.

Děkujeme všem účastníkům za aktivní účast a všem partnerům za spolupráci a podporu.
A nebojte se hecnout další kolegy přesedlat na kola, koloběžky nebo vyrazit po svých.

Ceny do soutěžních kategorií darovali nebo akci podpořili: Společnost Nadace PRECIOSA, ELBIKES.CZ, DirectAlpine, Sýrárna La Formaggeria, Pivovar Svijany, Park Nové Vratislavice, Autonapůl – první český carsharing, město Liberec a díky patří také fotografovi, našemu super zvukaři a pomocníkům.

Snídaně na triko a čaj o páté 17.5.

Zastavte se v úterý 17.5.2022 na Snídani na triko (za pěkného počasí před radnicí, jinak ve vnitřním dvoře Liberecké radnice). Budeme mít otevřeno od 7:00 do 9:30 a to za každého počasí.
Odpoledne budeme s čajem o páté na témže místě od 15:30 do 18 hod.

Snímek z podzimní snídaně pro cyklisty 2021

● V 16:00 možnost výstupu na radniční věž pro soutěžící, buďte dochvilní 🙂

V příjemném prostředí se můžete těšit na setkání se soutěžícími, organizátory lokální výzvy.
A samozřejmě se těšte na občerstvení, čerstvé ovoce, výbornou kávu, čaj či další nápoje. Jedinou podmínkou je triko (nákrčník, aplikace) Do Práce Na Kole, klidně i starší edice. Budeme rádi, když přijdete/přiběhnete/přijedete a sdělíte nám své dojmy ze soutěže, podělíte se o své nápady či tipy k tomu, co Vám v infrastruktuře chybí, či se jen zastavíte na pár slov a občerstvení.
Akce se koná jako doprovodná akce Do Práce Na Kole.

Pravidelné úterní vyjížďky s Cyklisty Liberecka

Každý úterní podvečer od 17:05 v sezóně vyrážíme na poznávací cyklovyjížďky Libercem a blízkým okolím.
Chcete poznat Liberec a jeho zajímavá zákoutí ze sedla kola s výkladem? Pojeďte když jede Jirka!
Vyjížďky jsou v pohodovém tempu v malé skupině lidí, vždy v úterý přijeďte na svém (kole, koloběžce, elektrokole) v 17:05 před Libereckou radnici. Akce se konají zároveň jako doprovodná akce Do Práce Na Kole.

Aktuální vyjížďka na facebooku Cyklisté Liberecka nebo tel: 605 120 072 / 734 765 842

Jarní cyklojízda Libercem

Čtvrtek 21.4.2022 v 17:00 z náměstí Dr. E. Beneše
Cyklojízda za kolo jako rovnoprávný prvek mobility moderního města 21. století.

Veselá a spořádaná akce prezentuje rostoucí zájem obyvatel o čistou mobilitu ve městě. Jezdíme na kolech, koloběžkách do práce, do školy, na nákup, za zábavou.
Na Benešově náměstí a cestou budeme předávat vzkaz vedení města a světu, že chceme plnohodnotnou infrastrukturu pro všechny druhy mobility a je třeba se reálně posunout do 21. století i v Liberci.


Chcete-li, nazdobte svá kola, přijeďte ve veselých maskách. Vyjížďka je krátká a zvládnou jí jak Vaše ratolesti, tak prarodiče. Čím více nás bude, tím lépe.

Ilustrační snímek z minulé cyklojízdy
Ilustrační snímek z minulé cyklojízdy

Projedeme v poklidu kus města s cílem na Kunratické, abychom zahájili všeobecně sezónu, oslavili postupně, sic pomalu, ale jistě se zlepšující podmínky pro cyklodopravu ve městě pod Ještědem.

Akcí připomínáme též skvělou iniciativu #dopracenakole a start této soutěže v květnu (registrace již od 1.2.2022) .
https://www.dopracenakole.cz/…/zahajovaci-cyklojizda…

Trasa cyklojízdy:


Rádi byste připojili ruku k dílu a pomohli nám s organizací a propagací cyklojízdy?
Ozvěte se mi na mail: jiri.rutkovsky@seznam.cz nebo mobil: 734 765 842

Zářijová Cyklojízda Libercem

Čtvrtek 23.9.2021 v 17:00 z náměstí Dr. E. Beneše
Zveme Vás na cyklojízdu Libercem v rámci týdne mobility, za kolo jako rovnoprávný prvek mobility moderního města 21. století.

Ve čtvrtek 23. září pořádáme Cyklojízdu Libercem na podporu cyklistické dopravy. Připojit se můžete v 17:00 hodin u radnice v Liberci. „Cyklojízda není závodem, ale společenskou událostí, propagující kolo, jako jeden z dopravních prostředků. Je určena všem lidem, kteří i jen občas sednou na kolo a zvládnou volným tempem ujet zhruba 8 kilometrů.”

Účastníci se nemusí nikde registrovat, nemusí absolvovat trasu celou. Záleží na každém, kde se přidá či odpojí“

Trasa cyklojízdy povede z náměstí ulicemi města, kam se opět po osmikilometrovém okruhu vrátí. Akcí chtějí organizátoři upozornit samosprávu města a kraje na to, že stávající podmínky pro jízdu na kole v Liberci a okolí jsou stále nevyhovující. Poukazujeme hlavně na potřebu vytvořit ve městě síť cyklotras spojujících centrum města s jednotlivými městskými částmi. Přestože má město od roku 2005 generel cyklistické dopravy, realizace bezpečných řešení pro cyklisty vázne.

Cyklojízdou chtějí její účastníci zároveň sdělit, že lidé na kole po Liberci jezdí a záleží jim na tom, jaké podmínky město Liberec a ostatní vlastníci pozemních komunikací v Liberci pro jízdu na kole vytváří.

 • V září se koná ještě další akce, zářijová výzva Do práce na kole. Ti, kteří se k iniciativě Do práce na kole ještě nepřipojili, si budou moci v rámci soutěže vyzkoušet na týden změnu svých dopravních návyků!
 • Do práce na kole je celostátní výzva, která se koná standardně od 1. do 31. května, s doplňkovými akcemi v září a v lednu. Výzva má za cíl motivovat k cestování na kole,
  koloběžce, pěšky či poklusem pro klidnější město a pro naše zdraví.
  V letošním roce jsou vzhledem k okolnostem (častá práce z domova) opět uzpůsobena pravidla, takže je možné započítávat nejen cesty do práce, ale i cesty do přírody, na nákup nebo se psem.
 • Zapojit se do bezmotorové mobility může opravdu každý!

Info o Cyklojízdě Libercem:
Jiří Rutkovský, tel. +420 734 765 842
Cyklisté Liberecka, z.s., Zámecký vrch 1400, Liberec
E-mail: jiri.rutkovsky@seznam.cz; cyklisteliberecka@gmail.com

Jak dopadlo Do práce na kole 2021 v Liberci a Jablonci

Ve čtvrtek 10. června proběhlo v Parku Nové Vratislavice vyhlášení výsledků, vylosování a předání výher účastníkům kampaně Do práce na kole 2021 v Liberci a Jablonci. 

Letos se soutěže v Liberci a Jablonci zúčastnilo rekordních 555 účastníků rozdělených do více než 130 týmů. Celkem v celé České republice se do akce zapojilo něco přes 22 tisíc účastníků. V rámci kampaně, bylo možné také poznat Liberec ze sedla kola na úterních podvečerních vyjížďkách za poznáním Liberce a okolí či zajít na snídani na kole na radnici s panem primátorem. Vyjížďky nadále pokračují až do podzimu.

V Liberci jsme oceňovali v kategoriích Cyklozaměstnavatel, Pravidelnost týmů, Zelené kilometry, Zelené kilometry po svých, losování pravidelnosti jednotlivců a speciální cena pro tým.

 • Titul Cyklozaměstnavatel Liberecka obdržela společnost Magna Bohemia. Zástupce vítězné firmy Martin Kouřil s kolegy převzal křišťálovou trofej, darovanou společností PRECIOSA z rukou paní Jany Havlíčkové.

Handbiker Alois Serbus převzal od Nadace PRECIOSA v rámci sbírky a interní firemní soutěže “Křišťálové tvoření pomáhá” finanční poukaz.

 • V kategorii Zelené kilometry šlo o to během měsíce května našlapat na kole v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. Vítězové získali medaile od Preciosy, sýrové balíčky od La formageria, pivo ze Svijan a poukázky od RedEight.

Vítězové Zelené kilometry ženy:
Eva Štruplová (alias Yesterka) 1249,3 km, Andrea Šléglová (alias Andrea) 1454,1 km, Andrea Rynešová 1972,9 km

Vítězové Zelené kilometry muži:
Petr Zákoutský (alias Jedunapivo) 2436,5 km, Olda Veselý (alias Olík) 3070,2 km, Michal Sikora (Alias Michal Tsu Sikora) 3071,2 km

 • V kategorii Zelené kilometry po svých šlo o to během měsíce května nachodit a naběhat v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. Vítězové získali Diplomy, multifunkční šátek od DirectApline a pivo ze Svijan. 

Vítězové Zelené kilometry po svých ženy:
Martina Fidlerová (alias mrázka) 651,3 km, Jana Kučerová (alias Kuči) 673,8 km, Taťana Veselá (alias Bubu) 959,6 km

Vítězové Zelené kilometry po svých muži:
Jaroslav Svatuška (alias Jardas77) 341 km, Martin Kouřil (alias Čoud) 361,8 km, Martin Pikeš (alias Marťa) 851,2 km

 • V kategoriích pravidelnost se losovalo o ceny z týmů, které během měsíce května absolvovaly více než 66% cest do zaměstnání na kole. Týmy obdržely ceny od našich partnerů a to cyklodoplňky a poukázky na nákup od REDEIGHT bike,  multifunkční šátky od DirectAlpine, dárkové balíčky od sýrárny La Formaggeria, medaile od Preciosy či soudky piva Svijany.

Výhry v kategorii Pravidelnost obdržely týmy:
Tým DZA z organizace Skupina ČEPS s pravidelností 71,7%
Tým Horovka z organizace ZŠ Liberecká 31, Jablonec nad Nisou s pravidelností 70,1%
Tým WS+Eng kancl z organizace ZO OS KOVO Monroe s pravidelností 77,1%

 • V kategorii Pravidelnost jednotlivci se losovalo ze všech účastníků, kteří absolvovali během května více než 66% dojížděk do práce v květnu na kole, především o hlavní cenu kampaně skládací kolo TERN, kterou darovala firma ELBIKES.CZ – prodejna, servis a půjčovna elektrokol a skládacích kol. Dále mohli účastníci získat outdoorové kalhoty věnované společností DIRECTAPLINE, Cykloatlas s pochutinami od La formageria a soudek Svijany. 

Výherci v kategorii pravidelnost jednotlivci
Stáňa Kalinová – skládací kolo TERN 
Barbora Blažková – kalhoty DirectAlpine 
Michal Sýkora – Cyklosatlas, soudek Svijan a dárkový balíček ze sýrárny

 • Dále při losování přála štěstěna týmu Driv Logistics dream team, za něhož převzal Petr Zákoutský (alias Jedunapivo) 50 litrový sud piva Svijany.

Děkujeme všem účastníkům za aktivní účast i za zhoršených podmínek s protipandemickými opatřeními a partnerům za spolupráci.

Ceny do soutěžních kategorií darovali nebo akci podpořili: Společnost Nadace PRECIOSA, ELBIKES.CZ, DirectAlpine, Sýrárna La Formaggeria, cykloprodejna a cykloservis REDEIGHT, Pivovar Svijany, Park Nové Vratislavice a Autonapůl – první český carsharing.