Jarní cyklojízda Libercem/Libereckem

Sobota 27.4.2024 v 10:00 z náměstí Dr. E. Beneše

Cyklojízda odstartuje klasicky od Liberecké radnice malým okruhem pro všechny, pro zájemce poté pokračuje k Bílým kamenům po nové stezce Bílý Kostel – Jitrava. Pokud počasí dovolí, připojíme možnost opékání buřtů. Odpojit se můžete dle chuti, ale budeme potěšeni, když si sobotu užijete společně s námi.
Přesnější trasa, mapka a další informace budou postupně doplňovány.

Ilustrační foto

——
Možná nevidíte progres v rámci bezpečné a relevantní infrastruktury pro bezmotorovou mikromobilitu, tak věřte, že probíhá pomalu ale jistě. Hojná účast jak na cyklojízdě, tak otevřená veřejná diskuse s politiky může přinést výsledky.
——

Pojedeme pomalu aby stíhala Vaše babička, která na kole jezdí na nákup, Váš soused na elektrokole, Vaše ratolesti, které kolikrát máte obavu “vypustit” do nebezpečného provozu na autostrádě, Váš šéf, který se teprve letos přidal do DPNK a další, které pozvete a pojedou s námi.

Cyklojízda jste Vy a Vaši známí, proto bez Vás cyklojízda nebude. Pohodlně se tedy usaďte do svých sedel a energicky šlápněte do pedálů, ať už klasických, SPD, šlehačů nebo platforem 😉

Akcí připomínáme také možnost se účastnit iniciativy #dopracenakole #doskolynakole a start této soutěže v květnu (registrace již od 1.2.2024) .

Zahajovací Cyklojízda Libercem

Trasa cyklojízdy bude upřesněna:

Rádi byste připojili ruku k dílu a pomohli nám s organizací a propagací cyklojízdy? Ozvěte se mi na mail: jiri.rutkovsky@seznam.cz nebo mobil: 734 765 842

Cyklojízda Libercem – září

Čtvrtek 21.9.2023 v 17:00 z ulice 5.května u OC Plaza
Zveme Vás na cyklojízdu Libercem v rámci týdne mobility, pojeďme všichni, ať jsou naše požadavky a komunita řádně vidět.

 Cyklojízda chce poukázat na stále nevyhovující stav infrastruktury pro
mikromobilitu ve městě. Je společenskou událostí, propagující kolo i koloběžky jako
rovnoprávný prostředek pro dojíždění do práce, obchodu, školy, na úřad nebo za zábavou.
Cílíme na všechny spoluobčany, od předškoláků po důchodce, kteří i jen občas sednou na kolo, zvládnou volným tempem ujet pár kilometrů a nepovažují bicykl za pouhé sportovní náčiní.
Trasa cyklojízdy povede z náměstí ulicemi města, po projetí trasy se na náměstí opět
vrátí. Společnou jízdou chceme upozornit samosprávu města a kraje na to, že stávající
podmínky pro bezpečnou a uživatelsky přívětivou jízdu na kole v Liberci a okolí jsou stále nevyhovující. Poukazujeme hlavně na potřebu vytvořit ve městě síť cyklotras spojujících centrum města s jednotlivými městskými částmi tak, aby byla uživatelsky přívětivá a na základě dopravní indukce mohla být i hojně využívaná.
Přestože se město do jisté míry snaží, proces je to pomalejší než například výstavba nových parkovišť.

Ilustrační obrázek – Jarní cyklojízda 2023

Město má sice od roku 2005 (ne, to není překlep 😉 ) generel cyklistické dopravy a však realizace bezpečných řešení pro cyklisty vázne.

V září se koná ještě další akce, zářijová výzva Do práce na kole. Ti, kteří se k iniciativě Do
práce na kole ještě nepřipojili, si budou moci v rámci soutěže vyzkoušet na dva týdny
změnu svých dopravních návyků.
Výzva si dává cíl motivovat k pravidelnému dojíždění na kole, koloběžce, pěšky či poklusem pro klidnější město a pro naše zdraví.

Zapojit se do bezmotorové mobility a vystoupit z „komfortní zóny za volantem“ může
opravdu každý!

Info o Cyklojízdě Libercem:
Pavel Matějka, tel. +420 605 120 072
Cyklisté Liberecka, z.s., Zámecký vrch 1400, Liberec
E-mail: cyklisteliberecka@gmail.com

Do práce na kole 2023 a ohlédnutí za závěrečným večírkem – Liberec a Jablonec n. N.

Druhé červnové úterý, 13.6. proběhlo v Nisa Park-u ve Vratislavicích vyhlášení výsledků, losování a předání ocenění účastníkům květnové kampaně Do práce na kole 2023 v Liberci a Jablonci.

Letos soutěžilo v Liberci a Jablonci rekordních 149 týmů s celkovým počtem 614 účastníků. Za celou Českou republiku bylo do akce zapojeno necelých 26 tisíc účastníků. V rámci letošní lokální kampaně bylo možné tradičně poznat Liberec-ko ze sedla kola na úterních podvečerních vyjížďkách za poznáním Liberce a okolí. Účastníci měli možnost v soutěžním “rozlišováku“ dvakrát zajít na radniční věž. Závěrem jsme pro Vás připravili večírek s vyhlášením, o němž dále zpráva pojednává :).

Registrace

Pro Liberec a Jablonec jsme předávali ceny kategorii Cyklozaměstnavatel, Pravidelnost týmů, Zelené kilometry, Zelené kilometry po svých a navíc losování pravidelnosti jednotlivců a speciální zlatavá cena pro jeden tým.

 • Titul Cyklozaměstnavatel Liberecka obdržela společnost VÚTS, a.s. Zástupce vítězné firmy Petr Žižka (sám aktivní cyklista) převzal křišťálovou trofej, darovanou společností Nadace PRECIOSA z rukou paní Andrey Kroupové.
Cyklozaměstnavatel
 • V kategorii Zelené kilometry šlo o to během měsíce května našlapat na kole v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. “Kilometrovníci” získali medaile od Preciosy, pivo ze Svijan, voucher od Red Eight Bike Shop na servis kola, nákrčník od Direct Alpine a další.
  Protože se nám při zpracovávání výsledků vloudil šotek, nakonec byla oceněna čtveřice dam. Za způsobenou chybu se omlouváme.

Vítězové Zelené kilometry (kolo) ženy:
Blanka Vykoupilová (-) tým Team-Bike Inteva, Inteva Products Czech Republic 927,2,0 km
Alena Sklenářová (-) tým NCH JIP, Krajská nemocnice Liberec a.s. 1034,7 km
Veronika Poláková (-) tým NCH JIP, Krajská nemocnice Liberec a.s 1202,6 km
Hanule Hanule (-) tým Pilné včeličky, Partner in Pet Food CZ s.r.o. 1604,1 km (obhajoba)

Vítězové Zelené kilometry muži:
Ondřej Antoš (-) tým CNC_Vývoj, Crytur, spol s r.o. 1753,8 km (nedostavil se)
Martin Pikeš (Alias Marťa) tým Minkovice2023, Preciosa, a.s. 1795,6 km (nedostavil se)
Patrik Novák (alias Paťas) tým Blázen jede:), Emerge, a.s. 2201,0 km

Blázen jede – na trase Liberec – Boleslav a zpět

 • V kategorii Zelené kilometry po svých šlo o to během měsíce května nachodit či naběhat v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. Vítězové získali Diplomy, multifunkční šátek od Direct Alpine, pivo ze Svijan a další ceny.

Vítězové Zelené kilometry po svých ženy:
Eva Valešová (-) tým Rychlé šlapky, ZO OS KOVO Monroe. 417,1 km,
Monika Rafajová (alias Příšerka s.r.o.) tým Příšerka s.r.o., Crytur, spol. s r.o. 451,8 km, (navíc diplom z roku 2022 🙂 )
Simona Režová (alias Myžu) tým Krajťáci, Liberecký kraj, 554,9 km (obhajoba, předání později)

Zelené kilometry po svých

Vítězové Zelené kilometry po svých muži:
Martin Kopecký (alias martykopy) tým Born to run, Preciosa a.s. 771,7 km (nedostavil se)
Miroslav Ježek (alias Broďák) tým Po svých, Inteva Products Czech Republic 810,8 km (obhajoba)
Martin Pikeš (alias Marťa) tým Minkovice2023, Preciosa a.s. 815,6 km (obhajoba třetím rokem, nedostavil se)

Zelené kilometry po svých

Ocenění v kategorii Pravidelnost obdržely týmy:
Tým Team-Bike Inteva z organizace Inteva Products Czech Republic s pravidelností 97,8 %
Tým Go Koop z organizace Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group s pravidelností 72,4 %
Tým Lenochodi z Mincovny z organizace Česká mincovna, a.s. s pravidelností 75,6 %

 • V kategorii Pravidelnost jednotlivci se losovalo ze všech účastníků, kteří absolvovali během května více než 66% dojížděk do práce v květnu kolmo, pěšky nebo poklusem, především o hlavní cenu kampaně skládací kolo TERN Link B7, kterou darovala firma ELBIKES.CZ – prodejna, servis a půjčovna elektrokol a skládacích kol. Dále mohli účastníci získat outdoorové kalhoty věnované společností Direct Alpine , soudek od Svijan s pochutinami La Formaggeria a dalšími cenami.

Výherci v kategorii pravidelnost jednotlivci:
Kristýna Pesničáková – skládací kolo TERN
Adam Groma (pro manželku/přítelkyni) – dámské kalhoty DirectAlpine
Jan Soroka – soudek Svijany, sýry od La Formaggeria a plavenky

 • Při závěrečném losování týmů přála hned dvakrát štěstěna týmu WallBack, který převzal 50l sud piva Svijany ( ještě, že tým našel lístek týmového od kolegy, co již spěchal na vlak, s číslem 40. nakonec s nápovědou na telefonu v koši na papír 🙂 )
Utíkat před koncem vyhlášení se nemusí vyplatit, když na Vás čeká soudek piva. Členové týmu WallBack

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem účastníkům za aktivní účast a našim partnerům za spolupráci a podporu.
Nebojte se hecnout další kolegy přesedlat na kola, koloběžky nebo vyrazit po svých, ve chvílích kdy auto není opravdová nutnost, přestože infrastruktura pro mikromobilitu vypadá tak, jak reálně koná zastupitelstvo města.

Ceny do soutěžních kategorií darovali nebo akci podpořili: medaile a pohár Společnost Nadace PRECIOSA, hlavní cena, skládací kolo Tern Link B7 ELBIKES.CZ, outdoorové oblečení, nákrčníky, trika, kalhoty DirectAlpine, poukázky na servis kola a dárkové balíčky Red Eight Bike Shop, dárkové balíčky pochutin Sýrárna La Formaggeria, sud, soudky a další Pivovar Svijany, poskytnutí zázemí Nisa Park Vratislavice, vouchery do restaurace Vegetariánská restaurace Ánanda a další partneři.
Velké díky patří pomocníkům ze spolku, našemu “zuřivému 😉 ” fotografovi, našemu dvornímu zvukaři a skvělé obsluze Nisa Park-u.

Jarní cyklojízda Libercem

Čtvrtek 20.4.2023 v 17:00 z náměstí Dr. E. Beneše

Cyklojízda za kolo jako rovnoprávný prvek mobility moderního města 21. století.

Chcete-li, nazdobte svá kola, přijeďte ve veselých maskách. Vyjížďka je krátká a zvládnou jí jak Vaše ratolesti, tak prarodiče. Čím více nás bude, tím lépe budeme vidět.


Jezdíme na kolech, koloběžkách do práce, do školy, na nákup, za zábavou. Často někde klopýtneme o nedořešenou infrastrukturu (zdravíme magistrát), sem tam v cyklopruhu zavazí třeba automobil (preferujeme slušnost a ohleduplnost). Jízdou z Benešova náměstí a cestou budeme předávat vzkaz vedení města a světu, že chceme plnohodnotnou infrastrukturu pro všechny módy dopravy, jak se na civilizované město sluší a patří.

Ilustrační snímek z proběhlé cyklojízdy
Ilustrační snímek cyklojízdy

Projedeme v poklidu kus města s cílem na Kunratické, abychom zahájili všeobecně sezónu, oslavili postupně, sic pomalu, ale jistě se zlepšující podmínky pro cyklodopravu ve městě pod Ještědem.

Akcí připomínáme také možnost se účastnit iniciativy #dopracenakole #doskolynakole a start této soutěže v květnu (registrace již od 1.2.2023) .

Trasa cyklojízdy bude upřesněna:

Rádi byste připojili ruku k dílu a pomohli nám s organizací a propagací cyklojízdy? Ozvěte se mi na mail: jiri.rutkovsky@seznam.cz nebo mobil: 734 765 842

PF 2023

Šťastnou cestu v novém roce 2023, ve zdraví, ať už na kole, pěšky nebo koloběžce, přejí Cyklisté Liberecka.

Cyklojízda Libercem – září

Úterý 20.9.2022 v 17:00 z ulice 5.května u OC Plaza
Zveme Vás na cyklojízdu Libercem v rámci týdne mobility, za kolo jako rovnoprávný prvek mobility moderního města 21. století.

V úterý 20. září pořádáme Cyklojízdu Libercem. Připojit se můžete v 17:00 hodin u radnice v Liberci. „Cyklojízda je společenskou událostí, propagující kolo, jako jeden z dopravních prostředků. Je určena všem lidem, kteří i jen občas sednou na kolo a zvládnou volným tempem ujet zhruba 8 kilometrů.”

Pro účast není potřeba se registrovat, nemusíte ani absolvovat trasu celou. Záleží na každém, kde se přidá či odpojí“

Trasa cyklojízdy povede z náměstí ulicemi města, kam se opět po osmikilometrovém okruhu vrátí. Akcí chtějí organizátoři upozornit samosprávu města a kraje na to, že stávající podmínky pro bezpečnou jízdu na kole v Liberci a okolí jsou stále nevyhovující. Poukazujeme hlavně na potřebu vytvořit ve městě síť cyklotras (ideálně “cyklodálnic”) spojujících centrum města s jednotlivými městskými částmi. Přestože má město od roku 2005 generel cyklistické dopravy, realizace bezpečných řešení pro cyklisty vázne.

Cyklojízda 2021
Cyklojizda 2021

Cyklojízdou chtějí její účastníci zároveň sdělit, že lidé na kole po Liberci jezdí a záleží jim na tom, jaké podmínky město Liberec a ostatní vlastníci pozemních komunikací v Liberci pro jízdu na kole (koloběžkách) vytváří.

 • V září se koná ještě další akce, zářijová výzva Do práce na kole. Ti, kteří se k iniciativě Do práce na kole ještě nepřipojili, si mohou v rámci soutěže vyzkoušet na týden změnu svých dopravních návyků a vylepšit kondici.
 • Do práce na kole je celostátní výzva, která se koná standardně od 1. do 31. května, s doplňkovými akcemi v září a v lednu. Výzva má za cíl motivovat k využívání mikromobility a města krátkých vzdáleností. Ať už budete jezdit na kole,
  koloběžce, pěšky či poklusem, můžete tak sami pomoci zklidnit město a zlepšit své zdraví.
  Zapojit se do bezmotorové mobility může opravdu každý!

Info o Cyklojízdě Libercem:
Pavel Matějka, tel. +420 605 120 072
Cyklisté Liberecka, z.s., Zámecký vrch 1400, Liberec
E-mail: cyklisteliberecka@gmail.com

Květnová výzva DPNK 2022 v ohlédnutí za závěrečným večírkem pro Liberec a Jablonec n. N.

Ve čtvrtek 9. června proběhlo v Parku Nové Vratislavice vyhlášení výsledků, vylosování a předání výher účastníkům kampaně Do práce na kole 2022 v Liberci a Jablonci.

Letos se soutěže v Liberci a Jablonci zúčastnilo rekordních 136 týmů s celkovým počtem 578 účastníků. Celkem v celé České republice se do akce zapojilo necelých 25 tisíc účastníků. V rámci letošní lokální kampaně bylo možné také poznat Liberec-ko ze sedla kola na úterních podvečerních vyjížďkách za poznáním Liberce a okolí. Účastníci měli možnost v soutěžním “rozlišováku“ dvakrát zajít na snídani na kole v prostoru radnice, odpoledne na čaj či kávu o páté a na radniční věž. Triko DPNK jako vstupenka bylo možno využít pro návštěvu Technického muzea Liberec. A na konec jsme pro Vás připravili závěrečnou akci s vyhlášením, o které závěrečná zpráva pojednává :).

V Liberci jsme předávali ceny pro kategorie Cyklozaměstnavatel, Pravidelnost týmů, Zelené kilometry, Zelené kilometry po svých, a navíc losování pravidelnosti jednotlivců a speciální zlatavá cena pro tým.

 • Titul Cyklozaměstnavatel Liberecka obdržela společnost Decathlon Liberec. Zástupce vítězné firmy Martin Bubla s kolegou převzal křišťálovou trofej, darovanou společností Nadace PRECIOSA z rukou paní Jany Havlíčkové a ředitelky Andrey Kroupové.
 • V kategorii Zelené kilometry šlo o to během měsíce května našlapat na kole v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. Vítězové získali medaile od Preciosy, sýrové balíčky od La formageria, pivo ze Svijan a kupony na lahev znojemského vína a další bonusy od Mezinárodního cykloturistického centra služeb a informací v ČR.

Vítězové Zelené kilometry ženy:
Eva Štruplová (-) tým NCH JIP, Krajská nemocnice Liberec 1751,0 km (obhajoba)
Hanule Hanule (-) tým Hanule Hanule, Partner in Pet Food CZ s.r.o. 1888,3 km
Andrea Rynešová (-) tým TorriaBike, TorriaCars 1952,2 km (obhájila loňskou pozici)

Vítězové Zelené kilometry muži:
Marek Votoček (alias Mára) tým Lopaty z CRYTURU, Crytur, spol s r.o. 1802,5 km
Patrik Novák (alias Paťas) tým Záskalí1, Magna Exteriors (bohemia) s.r.o. 1901,4 km
Martin Pikeš (Alias Marťa) tým Minkovice2022, Preciosa, a.s. 1937,3 km (obhajoba)

 • V mezičase představil Honza Beka cargobike ve službách lokálního PPL, kdy v principu rozveze stejné množství zásilek městem jako auto, jen nepřekáží, nečmoudí a nezahušťuje už tak nepříjemný provoz. Cargo elektrokolo se netrápí ani údajně deštivým a kopcovitým Libercem. Doufejme, že se brzy přidají další cargobiky!
 • V kategorii Zelené kilometry po svých šlo o to během měsíce května nachodit a naběhat v podstatě bezemisně své obvyklé kilometry. Vítězové získali Diplomy, multifunkční šátek od DirectApline, pivo ze Svijan a kupony na lahev znojemského vína a další bonusy od Mezinárodního cykloturistického centra služeb a informací v ČR.

Vítězové Zelené kilometry po svých ženy:
Monika Rafajová (alias Monika) tým Výběr z hroznů, Crytur, spol s r.o. 467,6 km,
Jana Kučerová (alias Kuči) tým Hrudkys 2, Komerční banka, a.s. 515 km, (obhajoba)
Simona Režová (alias Myžu) tým Krajťáci, Liberecký kraj, 535,7 km

Vítězové Zelené kilometry po svých muži:
Martin Kouřil (alias Čoud) tým Záskalí1, Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. 405 km
Miroslav Ježek (alias Broďák) tým Inteva v pohybu, Inteva Products Czech Republic 538,5 km
Martin Pikeš (alias Marťa) tým Minkovice2022, Preciosa a.s. 684,3 km (obhajoba)

Výhry v kategorii Pravidelnost obdržely týmy:
Tým brnistaci1 z organizace Partner in Pet Food CZ s.r.o. s pravidelností 70,5 %
Tým MAX z organizace PPL CZ s.r.o. s pravidelností 71,9 %
Tým BeYouty z organizace PRECIOSA BEAUTY, s.r.o. s pravidelností 95,4 %

 • V kategorii Pravidelnost jednotlivci se losovalo ze všech účastníků, kteří absolvovali během května více než 66% dojížděk do práce v květnu na kole, především o hlavní cenu kampaně skládací kolo TERN, kterou darovala firma ELBIKES.CZ – prodejna, servis a půjčovna elektrokol a skládacích kol. Dále mohli účastníci získat outdoorové kalhoty věnované společností DIRECTAPLINE, Knihu o Liberci s drobnostmi od Svijan a Knihu o kole s pochutinami od La formageria.

Výherci v kategorii pravidelnost jednotlivci:
Miroslav Novák – skládací kolo TERN
Tomáš Housa (pro manželku) – dámské kalhoty DirectAlpine
Štěrbová Veronika – Kniha o Liberci, duopakt Svijany a vstup do ZOO
Čmelíková Jitka – Kniha o kole a dárkový balíček od La formageria

 • Při závěrečném losování přála štěstěna týmu Decathlon Liberec, za něhož převzal Martin Bubla s kolegou 50 litrový sud piva Svijany.

Děkujeme všem účastníkům za aktivní účast a všem partnerům za spolupráci a podporu.
A nebojte se hecnout další kolegy přesedlat na kola, koloběžky nebo vyrazit po svých.

Ceny do soutěžních kategorií darovali nebo akci podpořili: Společnost Nadace PRECIOSA, ELBIKES.CZ, DirectAlpine, Sýrárna La Formaggeria, Pivovar Svijany, Park Nové Vratislavice, Autonapůl – první český carsharing, město Liberec a díky patří také fotografovi, našemu super zvukaři a pomocníkům.

Snídaně na triko a čaj o páté 17.5.

Zastavte se v úterý 17.5.2022 na Snídani na triko (za pěkného počasí před radnicí, jinak ve vnitřním dvoře Liberecké radnice). Budeme mít otevřeno od 7:00 do 9:30 a to za každého počasí.
Odpoledne budeme s čajem o páté na témže místě od 15:30 do 18 hod.

Snímek z podzimní snídaně pro cyklisty 2021

● V 16:00 možnost výstupu na radniční věž pro soutěžící, buďte dochvilní 🙂

V příjemném prostředí se můžete těšit na setkání se soutěžícími, organizátory lokální výzvy.
A samozřejmě se těšte na občerstvení, čerstvé ovoce, výbornou kávu, čaj či další nápoje. Jedinou podmínkou je triko (nákrčník, aplikace) Do Práce Na Kole, klidně i starší edice. Budeme rádi, když přijdete/přiběhnete/přijedete a sdělíte nám své dojmy ze soutěže, podělíte se o své nápady či tipy k tomu, co Vám v infrastruktuře chybí, či se jen zastavíte na pár slov a občerstvení.
Akce se koná jako doprovodná akce Do Práce Na Kole.

Pravidelné úterní vyjížďky s Cyklisty Liberecka

Každý úterní podvečer od 17:05 v sezóně vyrážíme na poznávací cyklovyjížďky Libercem a blízkým okolím.
Chcete poznat Liberec a jeho zajímavá zákoutí ze sedla kola s výkladem? Pojeďte když jede Jirka!
Vyjížďky jsou v pohodovém tempu v malé skupině lidí, vždy v úterý přijeďte na svém (kole, koloběžce, elektrokole) v 17:05 před Libereckou radnici. Akce se konají zároveň jako doprovodná akce Do Práce Na Kole.

Aktuální vyjížďka na facebooku Cyklisté Liberecka nebo tel: 605 120 072 / 734 765 842